ARAZİ TİPİ GÜNEŞ SANTRALLERİ

Elektrik üretiminin geleceğinde durak noktalarında biri olacak güneş enerji santralleri (GES), günümüzde önem kazanmaya başlamış, dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşmıştır. Yenilenebilir ve temiz bir kaynak olması, kısa sürede kendisini amorti etmesi sebebiyle bu santraller yatırımcıların ilgisini kazanmış ve rağbet görmeye başlamıştır. Güneş enerji santrallerine yatırıma başlamadan önce iyi bir fizibilite çalışması yapılması gerekmektedir. Bu fizibilite çalışmasında öngörülen maliyet giderlerinin hesaplanması, güneş enerji santralinin kurulacağı yerin seçimi, kullanılacak olan fotovoltaik modüllerin belirlenmesi, seçilecek olan invertörlerin sayısı ve voltajına uygun olarak seçilimi önem arz etmektedir. Güneş enerjisinin avantajları: -İlk kurulum anından itibaren bedavaya elektrik üretimi -Dağıtık enerji sistemleri sayesinde hat maliyetlerinin düşmesi -Tükenmez bir enerji kaynağı -Ekosistemi korur ve doğal yaşama zarar vermez -Sera gazı salınımı yapmaz -Gereken enerji her yerde, her bölgede ve her mevsimde bulunabilir.
Solar Carport sistemleri park alanlarının üzerine kurulmuş güneş enerjisi sistemleridir. Arazi tipi güneş santrallerinin aksine ekstra alan kullanımına ihtiyaç duymadan var olan park alanlarının üzerine inşa edilir. Bu şekilde, kullanılmakta olan bölgenin daha verimli bir şekilde değerlendirilmesini sağlamaktadırlar.
GES sistemleri kullanım ömrünün uzunluğu ile diğer elektronik ekipmanlardan ayrılmaktadır. Garanti sürelerinin normalin üstünde sürelerde verilmesi ürünün yapısına olan güveni göstermektedir. Yıllar solar panelleri, solar inverterleri, solar kabloları ve konstrüksiyonları da yaşlandırmaktadır. Bütün ürünlerinizi çok kaliteli seçmiş olsanız bile, ürünlerin tam performans çalışmaması veya arızalanması her zaman olasılık dahilindedir. Bu noktada yapacağınız tüm ürün alımlarının yanı sıra hizmet alımını da göz ardı etmemek gerekir. Güneş Enerji Santrallerinde uzun ömürlü ürünlerin kullanılması bakım gerektirmediği anlamına gelmemelidir. Son kullanıcı açısından handikap, problemin veya performans kaybının her zaman göz ile görülemiyor olmasıdır. Bu yüzden izleme sistemlerinin küçük veya büyük ölçekli solar enerji sistemlerine entegrasyonu (ve mümkünse sensörler ile) hataları erken teşhis etmek ve önlem almak adına gereklidir.